Ředitelství vodních cest ČR dnes oficiálně předalo Policii ČR v Nymburce do užívání modernizovaná stání pro služební plavidla. Nové plovoucí garáže budou sloužit Poříčnímu oddělení Labe, které má svou základnu v těsné blízkosti centra Nymburka.
„Chtěl bych poděkovat Ředitelství vodních cest ČR a Státnímu fondu dopravní infrastruktury za skvělou spolupráci s Policií ČR na služebních stáních zde v Nymburce. Zvyšují nejen komfort samotným policistům, kteří pracují u poříční policie Nymburk, ale podle mě ve svém důsledku zvyšují i pocit bezpečí obyvatel této části Středočeského kraje. Je potřeba si uvědomit, že život se naštěstí na Labe vrací a vrací se lodní doprava, teď většinou ta soukromá. Je důležité, aby tady byli lidé, kteří jsou schopni ve chvíli nouze pomoci a ti potřebují zázemí. Tento projekt vyšel a mám radost, že v náladě, která je taková ne úplně dobrá, máme dnes důvod k čisté radosti, kdy se otevírá něco nového,“ řekl Vít Rakušan, ministr vnitra.
„Budování moderních a funkčních podmínek pro výkon služby policistů poříčních oddělení je správným krokem pro zvyšování bezpečnosti účastníků plavebního provozu a rekreanty na vodních plochách v České republice. Těší mě, že se podařilo za přispění Státního fondu dopravní infrastruktury vybudovat stejné garáže jako na pražském Veslařském ostrově také pro naše služební plavidla v Nymburce. Nymburské poříční oddělení zajišťuje širokou škálu činností souvisejících s bezpečností na oblíbených a hojně turisticky využívaných tocích Středočeského kraje a k tomu bezpochyby potřebuje kvalitní zázemí pro používanou techniku i personál,“ uvedl genmjr. Tomáš Lerch, první náměstek policejního prezidenta.
„Význam poříčních oddělení Policie ČR stoupá zejména v letních měsících, kdy se kolem vody i na ní pohybuje více lidí. Díky služebním plavidlům může policie zajišťovat efektivně dozor nad bezpečností nejen na souši, ale i na vodních plochách. K tomu však potřebuje odpovídající zázemí. Jsem rád, že jí ho díky budování moderních plovoucích garážových stání pro plavidla jako nedílné součásti infrastruktury vodní cesty můžeme poskytnout,“ řekl Vojtěch Dabrowski, vedoucí oddělení vnitrozemské plavby odboru vodní dopravy ministerstva dopravy.
„Jsme rádi, že má poříční oddělení Policie ČR pro Labe základnu právě v Nymburce. Díky zlepšování úrovně vybavení a zázemí je významně zlepšena akceschopnost policie v tomto regionu,“ doplnil Tomáš Mach, starosta Nymburka.
„Stání služebních plavidel Policie ČR v Nymburce je již od roku 2015 vybaveno plovoucím molem s dalbami, které umožňují bezpečné stání lodí i za největších povodní. My jsme v rámci poslední investiční akce molo doplnili o nové plovoucí garáže, které poskytují ochranu proti povětrnostním vlivům. V nových garážích je prostor pro 4 policejní lodě,“ popisuje Lubomír Fojtů, ředitel ŘVC ČR a doplňuje: „Stejnou modernizací prošlo i stání policejních plavidel v Praze a chystáme ještě výstavbu plovoucích garáží pro policii v Ústí nad Labem – Brné. Unikátem je vybavení garáží pro údržbu služebních plavidel, kdy zdvižené plavidlo je uloženo na plovoucí lože tvořené modulárními pontony. Údržba a opravy pak probíhají bezpečně na rovné palubě pontonu. Stejné zařízení jsme v červnu tohoto roku dodali i do stání v Praze.“
Stání pro služební plavidla tvoří dvě kryté garáže. Každá garáž pojme dvě plavidla určená pro dozorovou činnost a zásahy policie na Labi ve Středočeském kraji. Každé místo pro vyvázání lodě je široké 3 až 4 m a dlouhé 10,8 m, aby vyhovělo celému spektru plavidel užívaných policií. Kryté stání tvořené mohutnými železobetonovými plováky vyplněnými polystyrenem a ocelovou konstrukcí s plechovým opláštěním zajišťuje pohodlný přístup k plavidlům za každého počasí.
Jedno ze stání je navíc vybaveno zdvihacím zařízením, které umožní vyzvednout plavidlo o největší hmotnosti 10 tun až metr nad hladinu pro pravidelnou kontrolu dna a pohonné části a údržbu. Vlastní garáže jsou upevněny k plovoucímu molu délky 25 m vybudovanému před 9 lety. Pomocí vysokovodních daleb je pak zajištěna možnost pohybu mola včetně nových garáží nahoru a dolů spolu s hladinou Labe. Stání tak neohrozí ani případné povodně.
„Při realizaci projektu v Nymburku, stejně jako na Veslařském ostrově v Praze, jsme využili naše bohaté zkušenosti z výstavby plovoucích mol. Stavbu jsme provedli v souladu se smluvními podmínkami FIDIC, což prakticky znamená dodávku 'na klíč'. V součinnosti s investorem jsme připravili projektovou dokumentaci, navrhli konstrukci a poté návrh zrealizovali. Věříme, že modernizace stání přinese policistům větší bezpečnost při manipulaci s plavidly a celkově jim usnadní výkon služby,“ říká Milan Hromádka, ředitel závodu 6 společnosti Metrostav DIZ.
Celkové náklady na vybudování stání v Nymburce dosáhly částky 22,9 mil. Kč vč. DPH a financoval je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavbu realizovala společnost Metrostav DIZ, s.r.o.