Remorkér BESKYDY opět vyráží do služby plavidlům na Labi

Praha

15. 02. 2021

Praha, 15. února 2021 – Po téměř 3 měsících prací na loděnici se unikátní zadokolesový vlečný remorkér BESKYDY vrací do aktivní služby a opět pomáhá lodím při plavbě na obtížně splavném Labi mezi Hřenskem a Ústím nad Labem. Do přídě remorkéru bylo nainstalováno dokormidlovací zařízení, které pomáhá při manévrování v úzké plavební dráze. Dokončen tak byl program dílčích modernizací 65 let starého remorkéru, jež dnes poskytuje veřejnou službu přípřeže všem plavidlům.

Zadokolesový vlečný remorkér BESKYDY byl od 16. listopadu 2020 vytažen na souš v Děčínské loděnici, kde byla do jeho přídě zabudována ocelová příčná roura s dokormidlovacím zařízením se dvěma vrtulemi, poháněnými elektromotorem výkonu 42 kW. Tento elektromotor pak napájí nově instalovaný pomocný dieselagregát o výkonu 55 kW ve strojovně remorkéru. Příležitosti vytažení remorkéru na souš bylo využito i pro nový nátěr podponorových částí lodě, které jsou jinak trvale pod vodou. Zároveň úspěšně proběhla pravidelná technická prohlídka lodě, kterou je nutné každých 5 let vykonat.

Toto dokormidlovací zařízení významně zvýší bezpečnost při manévrování a obratech remorkéru na Labi, kdy doposud byl odkázán jen na tradiční metody manévrování pomocí kormidla a házení kotvy, případně s pomocí dřevěných šreků. Tyto metody vyžadují velmi zkušenou posádku a těžkou lidskou práci, kterou pomáhá nahradit dokormidlovací zařízení, kdy kapitán jednou páčkou zapne příčný pohon odtlačující příď lodě tam, kam ji potřebuje nasměrovat. Celková úprava si vyžádala náklady 4,2 mil. Kč bez DPH, které financoval Státní fond dopravní infrastruktury. Zároveň financoval pořízení remorkéru do majetku státu v roce 2016 a financuje poskytování veřejných služeb přípřeže při nízkých vodních stavech.

Jedná se o poslední dílčí modernizaci technologií, která byla naplánována již při schvalování koupě remorkéru státem v roce 2016. Tento remorkér byl postaven v roce 1956 v loděnici Mělník a je jediným remorkérem v aktivní službě z původní série 12 remorkérů s unikátním zadokolesovým pohonem vyvinutým ve 30. letech 20. století pro náhradu řetězových parníků na Labi, kde jsou malé hloubky v plavební dráze. Konstrukce plavidla i veškeré klíčové technologie včetně reverzního vznětového motoru o výkonu 404 kW jsou původní a proto je remorkér od roku 2016 kulturní památkou. Druhou modernizací provedenou Ředitelstvím vodních cest ČR v roce 2019 byla výměna původního radiolokátoru za nový digitální, kombinující radar s elektronickou plavební mapou a systémem AIS, umožňující bezpečnou plavbu i za mlhy.

Zpět